סוגים של פיקוח

220px-Observe_and_reportב–2009 יצא לאקרנים סרט בכיכובו של השחקן הקנדי-יהודי סת׳ רוגן, בשם

Observe & Report

אם לא יצא לכם לראות אותו, כנראה שלא הפסדתם הרבה (גם אני לא ראיתי), שכן הביקורות עליו היו פושרות-מינוס – הגם שהיה ברור שזה מיחזור של הרעיון של סרט קודם ויותר מוצלח, של קווין ג׳יימס, גם הוא על מעלליו של שומר קניון.

לענייננו, מה שחשוב הוא השם של הסרט, שכן הוא מגולל בתוכו את המוטיב הקומי של העלילה, הנעוץ בכך שהגיבור אינו מוסמך לעשות יותר מאשר ׳לצפות ולדווח׳ לרשויות סמכותיות יותר – דהיינו, המשטרה.

במקשתת המונחים השונים עבור המילה ׳פיקוח׳ באנגלית, פעולת ה׳צפייה ודיווח׳ היא הדרגה הנמוכה ביותר מבחינת סמכות אכיפה, ואכיפה בפועל. בבואכם לדבר על ׳פיקוח׳ באנגלית, אם כן, כדאי להכיר את סולם הדרגות כולו, ולבחור במונח המתאים

1181210-mqwtt-wl-piquk2.png


monitor

 דרגה שניה בסולם הסמכות והאכיפה היא ניטור – שבעיקרה דומה ל׳צפיה ודיווח׳ אך בתוספת האצלת סמכויות אכיפה מטעם סמכות גבוהה יותר.  כך:

For the last five years, the Washington Post has employed various journalists as ombudsmen, whose job is to monitor the paper on behalf of the public.


inspect

המילה אינספקט פירושה לבדוק או לבחון בראייה ביקורתית להבטחת דרגת תפקוד או איכות מספקת. מעצם טבעה, אם כן,  היא כרוכה במידה לא מעטה של סמכות אכיפה, ומכאן ממנה גזורה המילה הדרגה המשטרתית אינספקטור (׳מפקח׳) במדינות רבות (אך לא צפון-אמריקה). מחוץ להקשר המשטרתי, היא מתקשרת בעיקר לבקרת איכות בתחומים חשובים כגון עסקי מזון, תברואה, חינוך וטיפול בילדים, וכיו”ב. :

Health department officials inspected the kitchen and told its owners: upgrade or shut down.


supervise

המילה סופרווייז (מהלטינית ל׳ראייה מעל׳) כורכת בתוכה סמכות גבוהה מזו של מפקח, בצירוף הרעיון של פיקוח מתמשך, במקום בדיקות מזדמנות או תקופתיות. מכאן, בתעשייה או בחברות גדולות הוא מתאר את פעולתו של מנהל זוטר הממונה על צוות עובדים בחברה או במפעל, לוודא שהם מתפקדים כהלכה; בהקשר אקדמי, סופרווייזור הוא המנחה של אדם ששוקד על כתיבת דוקטורט; בבתי-ספר יסודיים, הוא המורה המשגיח על הילדים בהפסקה.

ויקיפדיה (בגירסתה האנגלית) מסכמת סוג זה של פיקוח כך:

כללית, סופרוויז׳ון מכיל אלמנטים של העברת ידע, עזרה בארגון מטלות, חיזוק המוטיבציה וניטור פעולות ותוצאות – במידות שונות, לפי ההקשר.

מדובר, אם כן, בדרגת ניהול נמוכה למדיי, עם סמכות אכיפה מוגבלת יחסית – הגובלת בייעוץ יותר מאשר פיקוח מחייב.


oversight

1181210-pullquote-אוברסייטהמילה אוברסייט משמשת לציון פיקוח שמגלם בתוכו גם סמכות גבוהה, גם ניטור מתמשך, וגם אכיפה פעילה והחלטית, באמצעי משמעת שונים – החל מנזיפה וקנסות ועד לפיטורין בגין רשלנות, תפקוד לקוי, ו/או מרמה והפרת אמונים. למעשה, היא דרגת הפיקוח הראשונה המורה על רצינות הכוונה לשמור על התנהלות תקינה. כך, האוברסייט שנוהג הקונגרס האמריקאי הוא אימת כל הגופים ובעלי התפקיד ברשות המבצעת האמריקאית, על כל שלוחותיה – כולל הצבא, משרדי הממשלה, ואף הנשיא עצמו – כי, בהשראת תורתו של ההוגה הפוליטי ג׳ון סטוארט מיל, הוא נחשב מרכיב חיוני ואינטגרלי של תפקידו וסמכותו של בית נבחרים בכל משטר דמוקרטי.

 אולם, יש בעיה אחת עם מילה זו, והיא שניתן להשתמש בה רק בצורת שם עצם הגנרי (אוברסייט), או בצורת הפועל –

 oversee

שכן האדם שמבצע את האוברסייט נקרא

overseer

וזו מילה שאסורה לשימוש היום, כי היא מתקשרת למנהלי העבדים האכזריים מטעם בעלי האחוזות באמריקה הצפונית ובאיים הקריביים, בתקופה שלפני ביטול העבדות בארצות אלו. אי לכך, לציון פיקוח ואכיפה עם שיניים, המציאו מילה נוספת, נייטרלית יותר, והיא


regulate

זהו המונח המתבקש עבור תפקיד פיקוח מתמיד עם סמכויות אכיפה מקיפות, לשמירת האינטרסים של הציבור. מכאן, כשהוחלט בבריטניה תחת ממשלת ת׳אצר השמרנית בשנות השמונים להפריט את רשויות ציבוריות שונות (כגון מים, חשמל, גז, רכבות, בתי-חולים, וכו׳), לכל אחד הוקם משרד מפקח, המכונה בד”כ ׳רגולטור׳. כך, למשל, משרד המפקח על שירותי המים נקרא

Ofwat (Office of the Water Services Regulation Authority)


1181210-SupervisorOfBanksלאור ההבחנות הללו, תמוה קצת (אם לא מדאיג) שבאנגלית, משרד המפקח על הבנקים בבנק ישראל מכוּנה

Banking Supervision

ולא

The Department of Banking Oversight

או

The Banking Regulation Authority

יש לקוות, שכינוי זה איננו משקף את מידת הסמכות או הנכונות לאכיפה של גוף זה כלפי הבנקים בארץ. אך יכול היה להיות יותר גרוע: במקום לקרוא למפקח ה–

The Supervisor of Banks

יכלו לקרוא לו –

The Banking Supervisor

שאיננו יותר מאשר ה׳אחראי משמרת׳, המופקד על ניהול צוות פקידי הדלפקים בסניף כלשהו.

שבת שלום

3 thoughts on “סוגים של פיקוח

    • בעבר הייתי פונה – אבל למדתי שמוסדות ציבוריים בארץ (וגם חברות פרטיות) לא מגיבים לפניות מסוג זה – במיוחד אם זו הערה ביקורתית. אבל בכל מקרה, זו לא טעות קריטית במקרה זה, וגם אם כן, דווקא לצרכים כאלה, חשיפה במדיה חברתית היא הכי יעילה. פוסט אחר בעבר, שהצביע על טעות באיזה שלט בנתב”ג, זכה להתייחסות מיידית של הרשות.

  1. Pingback: סוגים שונים של הצעה | אל ףדיח

השאירו תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.